Staff Directory

 

Administration

 

Name

Title

Room Number

Phone Extension

Voice Mailbox

Pamela Gardner

Principal

Principal’s Office

7109

7109

John Della Camera

Assistant Principal

D113

7139

7139

Dana Paredes

Assistant Principal

E105

7110

7110

Patricia Robles

Assistant Principal

D128

7103

7103

Wendy Charbonneau

Administrative Intern

 

 

 

Linda Buccieri

Clerk

E105

7101

7101

Yvonne Corrado

Administrative Assistant

D119

7140

7140

Carole Limosani

Main Office Clerk

Main Office

7100

7100

Linda Orio

Main Office Clerk

Main Office

7138

7138

Carletta Sipes

Comptroller

D120 (back)

 

 

Patricia Strosnick

Clerk

Main Office

7106

7106

James Williams

Paraprofessional

Main Office

7114

 

School Counseling

 

Dr. Rose Paolino

Department Head

Guidance Office

7118

7118

Holly Benedetti

School Counselor

Counseling C108

7119

7119

Heather Doraz

School Counselor

Counseling C110

7121

7121

Debra Kachmar

School Counselor

Counseling C118 (back)
7122 7122

Heather Kannengeiser

School Counselor

Counseling C112

7123

7123

Norma Merced
School Counselor
Counseling C106 7124
7124

Teresa Heaney

Administrative Assistant

Counseling

7147

7147

Dina Robinson

Clerk

Counseling

7117

7117

Rose McDonnell

Career Center

Cyber Café

7163

7163

Peter Hamasian

Homework Help

D14

7331

 

ACES

 

Suzanne Collins

Teacher

B8

7313

 

Maria Moreno

Teacher

B8

7313

 

Edna Rios

Teacher

B8

7313

 

 A Salvioli    B8, B9 7313
 

Kathleen Yeager

Teacher

B8

7313

 

Adult Education

Dr. Anthony Cordone

Coordinator, Adult Education

F118, Adult Education Office

7259

203-
937-4375

Patricia Peters

Clerk

F118, Adult Education Office

 

203-
937-4375

Business Department

 

Eric Rice

Department Head

G2

 

 

Debra MacNeil

Business Teacher

D207

7227

5154

Anthony Marrocco

Business Teacher

D18

 7261

5158

Career and Technology Education

 

Eric Rice

Department Head

G7 PLTW office, G2, G7

7304, 7169, 7171

 5184

Valerie Cosenza

Nursing Teacher

C10

7272

5115

Alice Hermann

Family and Consumer Science Teacher

B4

7149

5134

Dana Kent

Family and Consumer Science Teacher

B5

7150

5143

Taylor Paredes

Technology Teacher

G8

7170

5123

Daniel Shine

Technology Teacher

G23

7177

5189

Steven Shine

Technology Teacher

G19

7171, 7175

5190

John Camara
Video Production/Journalism Teacher
Studio C117, D207, E60
 7108, 7112, 7227, 7160  5209

English Department

Merle Stevens

Department Head

F211, F119 (office)

7256,7165

7165

Tracey Acquarulo

English Teacher

E214

7234

5100

Jennifer Cummings

English Teacher

B111

7187, 7183

5173

Melanie Deninger

English Teacher

B209

7214

5121

Chrystal Fanelli

English Teacher

F104

7199

5125

Alissa Ficaro

English Teacher

F211

7257, 7256

5128

Abby Goodwin

English Teacher

B208

7213

5132

Deborah Mattson

English Teacher

D139

7196

5160

John Mattson

English Teacher

D126

7193

5161

Erin McCauley

English Teacher

B107

7183

5107

Adair McCormick

English Teacher

B111

7187

5162

Tim Nixon

English Teacher

E59

7159

5103

Tammi Pazsak

English Teacher

E213

7233

5174

Lauren Plumey

English Teacher

F213

7258

5177

Allison Zickefoose

English Teacher

F214

7257

5220

Fine Arts Department

Cassandra Marcella

Department Head

E26 (Band Room)

7208

7208

Richard DeBiase

Art Teacher

D214

7170, 7230

5118

Margaret Maher

Drama Teacher

E126 (Little Theater), Supply Closet

7277, 7341

7279

Phyllis Silver

Choral Music Teacher

E54 (Choral Room)

7262

5191

Debra Suraci

Art Teacher

F109

7207

5193

Patricia Thompson

Art Teacher

F117

7206, 7208

5195

Health and Physical Education

Jonathan Capone

Coordinator of Health and Physical Education, Athletic Director

Athletic Office

7127

7127

Michael Anquillare

Department Head

Athletic Office

7276

7276

Carol Franco

Physical Education Teacher

Girls’ Gym

7129

5212

James Lafo

Health Teacher

Gym

7128

5149

Joseph Morrell

Physical Education Teacher

Boys’ Gym

7128

5213

 James Lafo  Physical Education Teacher  Boys’ Gym  7128  

MaryLou Limauro

Athletic Office Clerk

Athletic Office

7164

7164

In School Suspension

Rudy Hylton

Monitor

ISS F6

7315

5139

Library Media Center

Marilyn Lynch

Library Media Specialist

Computer Lab or Library

7271, 7125

7125

Jillian Woychowski

Library Media Specialist

Library

7125

5199

 Janice Delgado    Library    

Diane Taylor

Clerk

Library

7317

7317

Carol Treacy

Paraprofessional

Library

7125

5300

Joseph Winters

Paraprofessional

Library

7125

5186

Math Department

Robin Ferreira

Department Head

B201 (office)

7214, 7135

5127

Mary Ellen Lafo

Math Facilitator

B201

7278

5170

Joanie Amato

Math Teacher

B108

7184

5101

Rikki Brown

Math Teacher

B105

7181

5222

S Clyne

Math Teacher

B106

 

 

Yvonne Daniels

Math Teacher

B212

7217

5227

Jaimie deNicolo

Math Teacher

C209

7223

5120

 Scott Farace  Math Teacher  D206    

Bridget Figmic

Math Teacher

C206

7220

5221

Jeffrey Goslin

Math Teacher

B204

7210

5156

Thomas Klein

Math Teacher

C205

7219

5145

Christine Montano

Math Teacher

B206

7211

5168

 L O'Brien  Math Teacher  B203    
Gwen Rice

Math Teacher

C111

7191

5219

Scott Schevling

Math Teacher

C202

7218

5187

Thomas Unger

Math Teacher

B117

7189

5133

Medical Department

Gail Curren

Nurse

Nurses’ Office

7116

7116

G Giaquinto

Nurse

Nurses’ Office

7115

7115

Pupil Services

Latisha Gayle

Speech Pathologist

F4

7308

7308

Dolores Libow

Social Worker

F7

7168

7168

Christina Savva

Social Worker

E108

7273

7273

B Zaffino  Social Worker
 E110
 

Thomas Sullivan

Hearing Pathologist

F4

7111

5214

Mary Van Duenn

School Psychologist

E109

7134

7134

Pace Program

Liam Leapley

Special Education Teacher

E58

7158, 7159

5151

School Resource Officers

Jennifer Brown

School Resource Officer

B17

7263

7263

Marcus Tavares

School Resource Officer

B17

7212

7212

Science Department

Kevin Dickson

Department Head

B13

7154

5122

Michael Barracco

Science Teacher

G2

7169

5113

Erinn Bode

Science Teacher

C207

7221, 7222, 7224

5225

Dominick Bonito

Science Teacher

C13

7270

5106

Julianne Burns

Science Teacher

C208

7224, 7222

5167

Mark Favale

Science Teacher

F15

7204

5172

Teresa Hartsoe

Science Teacher

F19

7334

5215

Nate Hill

Safety Officer, Science Teacher

F18

7343, 7174, 7167

5135

Michael Klink

Science Teacher

C4

7156

5146

Lauren Kozlowski

Science Teacher

E210

7232

5148

Katherine McDevitt

Science Teacher

C207

7221

5163

Dr. Regina Milano

Science Teacher

D202

7224

5166

Cynthia Musante

Science Teacher

G16

7174

5152

Robert Piccuillo

Science Teacher

 G7

7232, 7171, 7174, 7158

5142

Joanne Poffenberger

Science Teacher

F14

7338, 7334

5218

Kate Tarallo

Science Teacher

C12

7157

5194

Joanne Trenchard

Science Teacher

F18

7338, 7167

5200

Social Studies Department

Mark Consorte

Department Head

D204, D208, D205 (office)

7225, 7228, 7305

7305

Michael Backman

Social Studies Teacher

D204

7225

5141

Elizabeth Bruneau

Social Studies Teacher

F106

7201, 7199

5109

Todd Dandelske

Social Studies Teacher

B109

7185

5117

Timothy Gast

Social Studies Teacher

E60

7160

5104

Emily Grosshuesch

Social Studies Teacher

E130

7198

5131

Jason Kirck

Social Studies Teacher

D208

7228

5144

Ronald Luneau

Social Studies Teacher

B104

7180

5153

Jeanne Palmer

Social Studies Teacher

F105

7200

5171

Christopher Pelatowski

Social Studies Teacher

E129

7197

7179

Michael Quoka

Social Studies Teacher

F107

7202

5180

William Reynolds

Social Studies Teacher

B110

7186

5183

Whitney Shanley

Social Studies Teacher

B210

7215

5188

Peter Trenchard

Social Studies Teacher

B211

7216

5196

Lawrence Vieira

Social Studies Teacher

B112

7326, 7118

5198

Alexander Znosko

Social Studies Teacher

F11

7194

5220

Special Education Department

Roger Erickson

Department  Head

B115(office)

7189,  7187, 7265

7265

Carissa Anastasio

Special Education Teacher

B104

7180

5108

Joseph Carr

Special Education Teacher

E111

7203

5112

Sue Curley

Special Education Teacher

C4

 7221, 7232

5202

Salvatore Fiorillo

Special Education Teacher

E111

7203

5129

Carol Jacobs

Special Education Teacher

B207

7256,7261,  7269, 7260

5203

Michelle Kelly

Special Education Teacher

C12,

7157, 7156

5204

Kerry Martin

Special Education Teacher

E129

7197, 7202

5205

Madelyn Mihalyak

Special Education Teacher

D22

7274

5165

Mary Moore

Special Education Teacher

F108

7269

5216

Donna Morgan

Special Education Teacher

B205

7228, 7180, 7215, 7194, 7269

5206

Monica Thomas

Special Education Teacher

 B111

7183, 7307, 7181

5207

Joseph Torre

Special Education Teacher

B204

7181, 7210, 7146

5208

Technology Department

 

Francine Lytwinick

PowerSchool Teacher

E211

 

 

Marlene Barnes

Data Clerk

E211

7126

 

Truancy Outreach Worker

James Williams

Outreach Alternate

Main Office

7114

7114

World Languages

Dr. Wendy Charbonneau

Department Head

G16, F203, C109, F205   (office)

7174, 7237, 7190, 7141

7141

Andrea Antonucci

Italian and Spanish Teacher

F204

7235

5102

Patrick Fielosh

Spanish Teacher

F209

7242

5228

Martha Jacobs

Spanish Teacher 

F210

7240

5210

Alberto Martinez

Spanish Teacher

F208

7239

5159

Astrid Novo
Bilingual tutor
F206 7260  

Lizabetta O’Leary

Spanish Teacher

F201

7238

5179

 R Pistone    F203    

Anna Porto

Italian Teacher

F212

7243

5178

Gina Reichart

French Teacher

F207

7241

5182

Miriam Rivera

Paraprofessional

F206

7260

5185

Facilities

Joseph Bonaldo

Head Custodian

Custodian’s Office

7105

7105

Christopher Everone

Sports Complex Manager

203-410-9362

 

7142

7142

Food Service

Meg Kingston

Food Service Director

C14

7161

7161

Sue Basta
 Food Service Cafe Office 7131 7131

Barbara Stevens

Food Service

C14

7132

7132

   Security Desk  
 Richard (Monte) Reynolds  â€‹Security Desk
  7275 7275